امروز: چهارشنبه 27 دی 1396 برابر با 17 ژانویه 2018

تاریخ ریاضیات

تاریخ ریاضیات (12)

یکشنبه, 03 خرداد 1394 ساعت 12:55

ابتکار ایرانی

نوشته شده توسط

ابتکار ایرانی

خشایار شاه، پسر و جانشین داریوش بزرگ، پادشاه هخامنشی،  در بهار سال 480پیش از میلاد، به یونان  لشکر کشید. وقتی سپاهیانش تراکیا (سرزمینی در جنوب شرقی شبه جزیره بادکان)رسید ، آنها را در دشت گسترده‌ای گردآورد تا به شمارش و آرایش سپاهیان بپردازد .

هرودوت تارخ نویس یونانی که در قرن پنجم پیش از میلاد می‌زیست، می‌نویسد: شماره سپاهیان زمینی خشایار شاه به یک میلیون و هفتصد هزار رسید .

 شمارش سپاهیان به این صورت بود که یک میریاد(=ده هزار نفر )از سپاهیان را در یک جا ،تنگ یکدیگر ، نگه داشتند ،خطی دور آنها کشیدند ، سپس آنها را از میان این خط بیرون فرستادند و دیواری سنگی در جای خط کشی شده ساختند .آن وقت، دسته دسته سپاهیان را به درون این دیوار می‌فرستادند و باز می‌گرداندند، و به این ترتیب کار شمارش سپاهیان را انجام می‌دادند. 

منبع: آسیموف، آیزاک، عدد، ترجمۀ ارج جهانشاهی ، انتشارات فاطمی ، 1374 ، ص18.

 

شنبه, 15 فروردين 1394 ساعت 04:30

اعداد اول به هم نزدیک‌تر شدند!

نوشته شده توسط

اعداد اول به هم نزدیک‌تر شدند!

جیمز مینارد (James Maynard)، پژوهشگر پسادکتری دانشگاه مونترئال (University of Montreal) نشان داده است که بینهایت زوج عدد اول وجود دارد که تفاضل آنها کمتر از ۶۰۰ است. این بهترین نتیجه پس از نتیجه‌ی مهمی‌ است که ییتانگ ژانگ (Yitang Zhang) از دانشگاه نیوهمپشایر چندی پیش به‌دست آورد. ژانگ توانست اثبات کند بینهایت زوج عدد اول وجود دارند که فاصله‌ای کمتر از ۷۰ میلیون دارد. اثبات ژانگ از آن جهت مهم و تاریخی است که اولین بار است که صورت ساده‌ای از مساله‌ی اعداد اول دوقلو حل شد.

شنبه, 15 فروردين 1394 ساعت 04:30

قضیه‌ی چهاررنگ

نوشته شده توسط

قضیه‌ی چهاررنگ

ارسال: کرمی

قضیه‌ی چهاررنگ یا حدس چهاررنگ از مسائل مشهور و قدیمی ریاضیات است که سال‌ها اثبات نشده مانده بود. به بیان ساده (و نادقیق) این قضیه می‌گوید:

برای رنگ‌کردن هر نقشه به طوری که کشورها و نواحی همسایه در نقشه هم‌رنگ نباشند فقط چهار رنگ کافی است.

شنبه, 15 فروردين 1394 ساعت 04:30

مربع‌های جادویی بسازیم

نوشته شده توسط

مربع‌های جادویی بسازیم

می‌خواهیم یک مربع جادویی بزرگ بسازیم. حتما با مربع‌های جادویی آشنا هستید، مربع جادویی n در n جدولی از عددهای طبیعی از ۱ تا n2 است که حاصل جمع همه‌ی عددهای هر سطر و هر ستون با هم مساوی‌اند. در شکل زیر می‌توانید یک مربع جادویی ۳ در ۳ را ببینید:

در یک مربع جادویی n در n حاصل جمع عددهای هر سطر یا ستون برابر است با:

یکشنبه, 20 مرداد 1392 ساعت 19:49

چهار مسئله حل ناشده ریاضی

نوشته شده توسط

چهار مسئله حل ناشده ریاضی

تثلیث زاویه - تربیع دایره - تضعیف مکعب - حدس گلدباخ

از مسائل قدیمی و حل ناشده ریاضی است. شاید شما بتوانید استدلال ریاضی و راه حل ریاضی مناسب برای حل این مسائل ارایه نمایید. 

چهارشنبه, 24 اسفند 1390 ساعت 20:14

ریاضیات فیثاغورسی

نوشته شده توسط

 

ریاضیات فیثاغورسی

کاری از دانشجویان غلامی و  رمضاني

استاد راهنما سرکارخانم قابل رحمت

براي نخستين بار، در رياضيات، همچون در ديگر زمينه ها، انسان ها شروع به پرسش سوالهايي اساسي نظير «چرا زواياي مجاور به قاعده ي مثلث متساوي الساقين مساوي اند؟» روش هاي تجربي شرق باستان كه براي پاسخگويي به سوال چگونگي كاملا كافي بود، ديگر براي پاسخ دادن به اين پاسخ دادن به اين پرسش هاي علمي تر راجع به چرايي كفايت نداشتند. كوششهايي در روش هاي برهاني بايد ابراز وجود مي كردند، و جنبه قياسي، كه دانشمندان كنوني آن را مشخصه بنيادي رياضيات مي شماردند، اهميت يافت. بنابراين، چنين شد كه رياضيات به معني امروزي كلمه در اين جو عقلگرايي و در يكي از شهرهاي جديد تجاري واقع بر ساحل غربي آسياي صغير آغاز شد.

زيرا بنا به روايات هندسه برهاني با تالس ميلتوسي (ملطي) يكي از «حكماي سبعه» عهد عتيق، در نيمه اول قرن ششم قبل از ميلاد آغاز شده است.

ظاهراً تالس بخش اول زندگاني خود را به عنوان بازرگانان گذرانده و به آن اندازه ثروتمند گشته كه بتواند بخش دوم زندگي خود را وقف مطالعه و كمي سفر نمايد. گفته شده است كه وي مدتي در مصر اقامت كردو در آن جا با محاسبه ي ارتفاع يكي از هرم ها به وسيله سايه ها تحسين همگان را بر انگيخت. در بازگشت به ميلتوس نبوغ چندجانبه ي وي شهرتي به عنوان سياستمدار، رايزن، مهندس، تاجر، فيلسوف، رياضيدان و منجم براي او به ارمغان آورد.تالس اولين فرد شناخته شده اي است كه كشفيات رياضي او به نسبت داده شده است.

یکشنبه, 21 اسفند 1390 ساعت 07:01

ریاضیات بابلی و مصری

نوشته شده توسط

ریاضیات بابلی و مصری

کاری از دانشجویان گرجي و  نوري

استاد راهنما سرکارخانم قابل رحمت

رياضيات اوليه براي توسعه خود به يك پايه عملي نيازمند بود و چنين پايه اي با پيدايش اشكال پيشرفته تر جامعه به وجود آمد.

از اين رو مي توان گفت كه رياضيات اوليه در نواحي معيني در شرق باستان و بدون به عنوان دانش عملي براي كمك به كارهاي كشاورزي و مهندسي پديد آمده است اين كار ها به محاسبه يك تقويم قابل استفاده، ايجاد دستگاه هاي اوزان و مقادير براي استفاده در برداشت محصول، انبار كردن وتقسيم غذا ، ايجاد روش هاي نقشه برداري باري ساختن آبراه ها و آب بند ها و براي توزيع زمين و كسب تجربيات مالي و بازرگاني براي وضع و جمع آوري ماليات ها و براي مقاصد داد وستد نياز داشتند. هم‌چنان كه ديديم تاكيد اوليه رياضيات بر حساب عملي و مساحي بود بدين طريق بود كه جبر مآلا از تكامل حساب بوجود آمد و مقدمات هندسه نظري از بطن مساحي رشد يافت با اين حال بايد توجه داشت كه در تمام رياضيات شرق باستان حتي يك مورد از آنچه كه امروزه آنرا برهان مي ناميم نمي توان پيدا كرد بجاي استدلال صرفا توصيفي از يك سلسله عمليات وجود دارد . به شخص دستور داده مي شود كه « چنين كن و چنان كن » مثلا در توضيح حل معادلات درجه دوم نه نحوه استخراج سلسله اعمال به كار رفته را مشاهده مي كنيم و نه شاهد توصيف اين سلسله عمليات در قالب عبارات كلي هستيم بلكه بجاي آن تعداد معتنابهي از معالات درجه دوم عرضه مي شود و در هر مرحله گفته مي شود كه هر يك از اين موارد خاص را چگونه حل كنيم بدين ترتيب در حالي كه اكنون كميت نسبتا قابل ملاحضه اي از اطلاعات قطعي راجع به علوم رياضيات بابليان و مصريان باستان موجود است درباره ي اين مطالعات در چين و هند باستان اطلاعات كمي ولو با ميزان قطعيت اندك وجوددارد از اينرو فصل حاضر كه عمدتا به رياضيات در قرن هاي پيش از دوره رياضيات يوناني اختصاص دارد محدود به بابل و مصر خواهد بود .

چهارشنبه, 11 آبان 1390 ساعت 08:23

تاريخچه هندسه

نوشته شده توسط

مختصری از تاريخ هندسه

احتمالا بابلیان و مصریان کهن نخستین کسانی بودند که اصول هندسه را کشف کردند. در مصر هر سال رودخانه نیل طغیان می‌کرد و نواحی اطراف رودخانه را سیل فرا می‌گرفت.این رویداد تمام علایم مرزی میان املاک را از بین می‌‌برد و لازم می‌‌شد دوباره هر کس زمین خود را اندازه‌گیری و مرزبندی کند. مصریان روش علامت‌گذاری زمین‌ها با تیرک و طناب‌ را ابداع کردند. آنها تیرکی را در نقطه‌ای مناسب در زمین فرو می‌‌کردند و تیرک دیگری در جایی دیگر نصب می‌شد و دو تیرک با طنابی که مرز را مشخص می‌‌ساخت به یکدیگر متصل می‌شدند. با دو تیرک دیگر زمین محصور شده و محلی برای کشت یا ساختمان سازی مشخص می‌شد.

 

چهارشنبه, 16 شهریور 1390 ساعت 22:42

تاریخچه عدد صفر

نوشته شده توسط

تاریخچه عدد صفر

یکی از معمول ترین سئوالهائی که مطرح می شود این است که: چه کسی صفر را کشف کرد؟ البته برای جواب دادن به این سئوال بدنبال این نیستیم که بگوئیم شخص خاصی صفر را ابداع و دیگران از آن زمان به بعد از آن استفاده می کردند.

دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 10:22

ده فرمان جرج پولیا در آموزش ریاضی

نوشته شده توسط

ده فرمان

جُرج پوليا در كتاب «خلاقيت‌ در رياضي» به ده دستورالعمل كه دانستن و عمل كردن به آن ، براي هر معلمي ضروري مي‌باشد، اشاره مي‌كند. اين دستورها در راستاي چهار مرحله حل مسئله مي‌باشد. در ذيل اين ده دستور را مي‌آوريم:

سایت جامع ساحل ریاضیات

سایت جامع ساحل ریاضیات

سایت جامع ساحل ریاضیات

سایت آزمون آنلاین شخصی

کلیه اساتید دانشگاه‌ها، معلمان دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه و اولیاء دانش‌آموزان می‌توانند "سایت آزمون آنلاین شخصی" داشته باشند. طرح کردن سؤالات یک آزمون، چاپ و تکثیر آن‌ها، برگزاری آزمون به روش سنتی، تصحیح اوراق و اعلام نتایج از مشکلات عمده آموزشگران است.ادامه مطلب

​مرکز آپلود رایگان ساحل ریاضیات

با آپلود فایل های تصویری و غیرتصویری شما می توانید به وبلاگ خودتان جلوه زیبا و پر محتوا بدهید. کلیه مهمانان و کاربران  ساحل ریاضیات، مي توانند فايل هاي خود را به صورت رايگان بر روي سرور ما به اشتراك بگذارند، تا هم خودشان و هم ديگران از آن در هر جا كه اينترنت باشد استفاده كنند. ادامه مطلب

تالار گفتگوی ساحل

ویژه کلیه ایرانیان و علاقه‌مندان به گفتگوی علمی و آموزشی تالار گفتگوی ساحل یک پرتال قدرتمند، مبتنی بر وب است که کاربران آن می‌توانند همه نوع فایل را ارسال یا دریافت نمایند. در این تالار دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و اعضاء انجمن‌ها قادر به ارتباط با یکدیگر هستند. ادامه مطلب